Aktív szénszűrő

Az aktív szénszűrő bizonyítottan hatásosan távolítja el a víz kellemetlen utóízét, szagát, illetve belőle a klórt, a növényvédő szereket és az egyéb szennyeződéseket. Ez az ivóvíz tisztításához leggyakrabban használt szűrő.

Az aktív szén egy fekete por vagy granulátum, ami tőzegből, fából, szénből vagy kagylókból készül. A szén magas hőmérsékleten történő feldolgozása során válik “aktívvá”, amely során megváltozik a szerkezete, porozitása és kiterjedése.
A víztisztítás során fontos tényező ez a nagy terület, mivel így nagyobb felületen biztosított a szennyeződések adszorpciója (megkötése). Egy teáskanál aktív szén teljes felülete elérheti egy futballpálya méretét.

Az aktív szenet viszonylag alacsony költsége és könnyű beszerzése miatt előszeretettel használják vízszűrő berendezések szűrőjének gyártásához.

Az aktív szén két formája

Az aktív szenet 2 formában használják vízszűrés során: szemcsés aktív szén (GAC – granular activated carbon) és széntömb (CB – carbon block). Mindkét esetben a szenet apró részecskékre őrlik, a GAC esetében 0.30 mm – 0.84 mm míg a CB esetén akár 19-szer kisebbre, 0.045 mm nagyságúra.

A GAC szűrők szénből készült granulátummal vannak feltöltve, a vizet ezen átfolyva tisztítják meg. Könnyen felismerhetjük ezeket a szűrőket, ha rázzuk, akkor hallani lehet a szén részecskék “csörgését”.

A CB szűrőkhöz felhasznált széntömbök őrölt szénből és kötőanyagokból, nagy nyomás alatt magas hőmérsékleten készülnek. A gyártási folyamat jóval időigényesebb, azonban a tömörítésnek köszönhetően a szűrő alakja tetszés szerint alakítható.

Szemcsés aktív szén (GAC)

Széntömb (CB)

Miért jobb választás a széntömb (CB)?

A szemcsés aktív szénszűrő (GAC) esetében a szén részecskék szabadon mozognak a szűrőbetétekben, így a víz minden ellenállás nélkül, könnyen átfolyik rajta. Az egyes szemcsék egyenetlen szerkezete csökkenti a víz és a szűrő érintkezési idejét, és ezáltal csökkenti a szennyeződések eltávolításának képességét.

Ezzel ellentétben a széntömb (CB) szűrő őrölt aktív szénből és kötőanyagokból álló széntömbje az egyenletesen eloszló szénrészecskéknek köszönhetően stabil egységet alkot. Ennek a tulajdonságának köszönhetően növekszik a víz és a szűrő érintkezési ideje, ami növeli a szennyeződések eltávolításának képességét.

A szénrészecskék nagyobb száma (tehát nagyobb érintkezési felület) és egységes felületük hatékonyabbá teszik a széntömb szűrési képességét.

A szemcsés szenet ezért leginkább csak a kellemetlen szagok eltávolítására, az íz és a szín javítására használják. A GAC szűrőket leginkább olyan helyeken lehet alkalmazni, ahol a szűrt víz nem ivóvízként kerül felhasználásra, hanem pl. fürdéshez, mosáshoz, mosogatáshoz és egyéb hasonló célokra. A CB szűrők ezzel szemben nem csak az esztétikai szennyeződéseket távolítják el hanem részecskéket, parazitákat, illékony szerves vegyületeket és egyéb szennyeződéseket is.

Az új GAC szűrők eleinte finom port bocsátanak ki a szénből, ami a szűrt víz enyhe elszíneződését okozhatja, vele ellentétben a szén blokk statikus felépítésének köszönhetően az első használat során csak minimális mennyiségű finom port bocsát ki.

A CB szűrők másik előnye, hogy a blokk pórusmérete annyira lecsökkenthető, hogy gyakorlatilag kiküszöböli a baktériumok szaporodását a szűrőn belül.

Hogy működik a széntömb (CB) szűrő?

Alapvetően egy mechanikus szűrési folyamat ahol a szénszűrő szitaként működik, amelyen a szűrő pórusainál nagyobb részecskék fennakadnak. A széntömbök mechanikusan is képesek szűrni a fél mikron méretű részecskéket.

A széntömb szűrők fizikai adszorpciót is alkalmaznak, amely során a szénrészecskék vonzzák és visszatartják a szennyező anyagokat. Ezt az abszorpciós képességet egyes esetekben katalitikus képesség erősíti. Például a vízben oldott klór ártalmatlan kloriddá alakul át az aktív szén felületén.

CarbonBlock (CB) szűrők a Quell berendezésekben

Más márkák legtöbb vízszűrő berendezésében az aktív szénszűrő csak a szűrési folyamat második vagy egyetlen szakasza. A Quell vízszűrő berendezések esetében azonban a széntömb szűrő a szűrési folyamat első szakasza. Minden előnye és szűrési képessége mellett védi a másodlagos szűrőt (Disruptor ™), amely felfogja a megmaradt szennyeződéseket.